Ubezpieczenie motocykla od odpowiedzialności cywilnej jest wymagane prawnie, podobnie jak w przypadku każdego innego pojazdu mechanicznego To również sposób zabezpieczenia finansowego przed ewentualną szkodą. Ubezpieczenie OC jest kluczowe w razie wypadku lub kolizji, kiedy niezbędna okaże się naprawa motocykla. Zapewnia ochronę zarówno ubezpieczonemu, jak i poszkodowanemu.
Polisa OC motocykla – co obejmuje?
Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie wykupowane przez właściciela pojazdu. Pokrywa zarówno szkody osobowe, jak i majątkowe, ale nie dotyczy kosztów związanych z uszkodzeniem motocykla sprawcy czy kosztów jego leczenia. Ochrona ta może wykraczać poza naprawę motocykla w warsztacie. Ubezpieczenie OC może pokryć również ewentualne koszty dodatkowe będące rezultatem zdarzenia. Szkoda jest pokrywana wyłącznie do wysokości sumy ubezpieczenia.
Likwidacja szkody – gotówkowo czy bezgotówkowo?
Jeśli motocykl ucierpi w kolizji drogowej, wszelkie szkody pokrywa OC sprawcy. Poszkodowany może wybrać gotówkową lub bezgotówkową likwidację szkody. Likwidacja gotówkowa zakłada wariant kosztorysowy. To oznacza, że kwotę odszkodowania wylicza się w oparciu o opinię rzeczoznawcy. Odszkodowanie przekazywane jest poszkodowanemu w formie pieniężnej, a właściciel naprawia motocykl w wybranym przez siebie warsztacie. To ubezpieczony decyduje na co przeznaczyć otrzymane środki finansowe oraz jakie części zamienne kupić. Bezgotówkową naprawę motocykla określa się mianem wariantu warsztatowego. Jednoślad może zostać zawieziony do warsztatu, który wskaże ubezpieczyciel lub do autoryzowanej stacji obsługi. W przypadku wyboru metody bezgotówkowej to warsztat motocyklowy przejmuje wszystkie formalności, w tym rozliczenie z ubezpieczycielem.
Naprawa motocykla z OC sprawcy – likwidacja szkody częściowej i całkowitej
O szkodzie częściowej mówimy wtedy, kiedy motocykl można naprawić zgodnie z technologią producenta. Wówczas koszty naprawy nie przekraczają wartości motocykla przed zaistnieniem szkody. Jednak właśnie ze względu na technologię producenta większość szkód w motocyklach uznawanych jest za całkowite. Szkodę całkowitą stwierdza się w momencie, kiedy koszty naprawy pojazdu są wyższe niż jego wartość przed zaistnieniem szkody. Skuteczne odzyskiwanie odszkodowania za szkodę motocyklową zakłada przede wszystkim odpowiednie wyliczenie stawki roboczogodziny serwisu naprawczego. Konieczne jest również opracowanie kompletnej dokumentacji, która będzie uwzględniać informacje technologiczne dotyczące stosowanych części oraz materiałów lakierniczych.
Motocykl zastępczy – czy zawsze przysługuje poszkodowanemu?
Poszkodowany w wypadku motocyklista ma prawo do pojazdu zastępczego w ramach polisy OC sprawcy. To efekt wynikającego z prawa obowiązku naprawienia szkody przez sprawcę zdarzenia bądź jego ubezpieczyciela. Inaczej mówiąc, właściciel motocykla, który uległ uszkodzeniu w wypadku, uzyska motocykl zastępczy do czasu naprawy, jeśli sprawca zdarzenia posiadał ubezpieczenie OC. Motocykl możesz również wynająć w wypożyczalni.