Poruszanie się po drogach pojazdem bez dowodu rejestracyjnego jest całkowicie zabronione. Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy jednoślad został zakupiony w kraju, czy to motocykl sprowadzony z zagranicy. Właściciel motocykla musi go zarejestrować w wydziale komunikacji urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Podpowiadamy jak zrobić to krok po kroku.
Po jakim czasie od zakupu należy zarejestrować motocykl?
Jeśli kupujesz nowy pojazd w salonie, tam dopełnisz wszystkich formalności, związanych z rejestracją. W sytuacji, gdy sprowadziłeś motocykl w drodze importu, masz 30 dni na jego zarejestrowanie. Z wnioskiem o rejestrację powinieneś się zgłosić do starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy.
Rejestracja motocykla – kto może tego dokonać?
Z wnioskiem o wydanie dowodu rejestracyjnego motocykla może się zgłosić:
- właściciel pojazdu – jeśli zaistniała współwłasność, wszyscy właściciele powinni być obecni przy rejestracji,
- osoba reprezentująca lub przedstawiciel – jeśli motocykl kupiono na firmę,
- pełnomocnik – pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, co wiąże się z opłatą w wysokości 17 zł.
Dokumenty niezbędne do rejestracji motocykla
Do rejestracji pojazdu, zakupionego w Polsce, potrzebujesz oryginału dowodu jego własności (umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny lub faktura). Osoba fizyczna musi okazać dowód tożsamości, a osoba prawna wyciąg z CEIDG lub KRS. Należy przedłożyć dotychczasowy dowód rejestracyjny, potwierdzający ważność badania technicznego lub zaświadczenie od diagnosty. Potrzebna jest również karta pojazdu i dotychczasowa tablica rejestracyjna. Przed rejestracją należy również ubezpieczyć pojazd i aktualną polisę OC przedstawić w urzędzie. Niezbędne jest ponadto wypisanie wniosku o rejestrację motocykla. W urzędzie będziesz musiał uiścić opłaty za rejestrację pojazdu.
Rejestracja pojazdu z zagranicy
W przypadku importu motocykla sprawa jest bardziej skomplikowana. Aby wnioskować o rejestrację modelu sprowadzonego z zagranicy, będziesz potrzebować potwierdzenie zakupu (umowę kupna-sprzedaży) oraz dowód rejestracyjny (jego polski odpowiednik). Dokumenty w obcym języku należy dołączyć w oryginale oraz przetłumaczone. Będziesz potrzebować także potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu z kraju importu, zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku. Istotne jest także posiadanie dokumentu, który potwierdza brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju. Podobnie, jak w przypadku zakupu krajowego, musisz posiadać wypełniony wniosek o rejestrację modelu, dokument tożsamości lub wypis z CEIDG lub KRS, potwierdzenie zapłaty za rejestrację oraz zaświadczenie o aktualnym przeglądzie. Po złożeniu wniosku organ, uprawniony do rejestracji, dokonuje wpisu pojazdu na 30 dni i wydaje czasowe pozwolenie, dopuszczające motocykl do ruchu.